Výrobky z EMU oleja

V ponuke máme širokú paletu výrobkov ako je 100% čistý EMU olej, EMU gél a kozmetické výrobky…

O pštrosovi EMU hnedom

Informácie o Emu hnedom:
všestranne spracovateľné zviera
dlhý produkčný vek
mnohopočetné potomstvo
chov nevyžadeuje extrémne špecifiká
takmer žiadny spracovateľský odpad
zdravé a ekologické produkty

Donedávna sme Emu hnedého mohli vidieť len v zoologických záhradách. V súčasnosti je to už farmársky chované zviera aj na Slovensku, s hospodárskym využitím. Chová sa pre mäso, kožu, olej ako i ďalšie produkty – perie a vajcia. Farmársky chované zvieratá sú už v určitom domestikačnom stupni a medzi nimi rozlišujeme aj niekoľko zootechnických variet, ktoré vznikli prirodzeným výberom a v šľachtiteľskom procese. Tieto sa už oproti pôvodným zvieratám pružnejšie prispôsobujú chovateľsko-zootechnickým podmienkam, vrátane zloženia krmív a kŕmnej technike ako aj klíme. Dospelí „emáci“ nevyžadujú špeciálnu opateru. Tu sa žiada podotknúť, že zvieratám na noc, pred zimou, ktorá môže klesnúť až na -25 až -30 °C postačuje prístrešok v štýle útulku. Okrem toho potrebujú výbeh so suchým podložím. Emu dorastá v dospelosti do hmotnosti 60-70 kg a spolu s krkom a malou hlavou do výšky až 150 – 180 cm. Oblé, predĺžené telo na vysokých, tenkých, trojprstých behákoch je obrastené hustým, splývavým perím. Telesný rast býva ukončený už v prvom roku života, ale pohlavne zvieratá dospievajú až v roku druhom. Základnú jednotku tvorí chovný pár, ktorý vo farmárskom chove ponechávame spolu po celý produktívny život, v priemere 18-20 rokov. Agresia je u nich zriedkavá a málokedy orientovaná smerom k človeku.

Ak ju pozorujeme, tak je zameraná na jedince svojho druhu, a slúži na upevnenie dominancie. Na Slovensku sa Emu chová výlučne pre tuk, ktorý je žiadaný v kozmetickom, farmaceutickom priemysle a v súčasnosti je jeho veľké odbytište v Českej republike. Výskumy ukázali, že je netoxický, antibakteriálny, antimikróbny, má hlboké penetračné a silne protizápalové účinky, preto je prísadou do mnohých krémov a gélov. V Čechách ho už aj ľudoví liečitelia, chiropraktici a homeopati odporúčajú používať zvonku proti akné, ekzémom, artritíde, na spáleniny, rany gangrénového pôvodu a pre ľudí, ktorí majú chorobne suchú pokožku. V rozsiahlej záhrade pri rodinnom dome Emu hnedý aj ako bezúžitkové zviera pôsobí svojou majestátnosťou veľmi dekoratívne.

Budúci chovateľ má neraz dilemu, v akom veku si má zviera zaobstarať. Tu načim povedať – podľa kapitálu, ktorý má k dispozícii a podľa toho, kedy chce začať s reprodukciou. Samozrejme, najmenej problémov so zvieratami je, ak sú zakúpené v aktuálnom čase pred nástupom pohlavnej dospelosti. Vtedy sa dajú zvieratá najlepšie spárovať na základe exteriéru a zároveň odhadnúť aj ich budúcu úžitkovosť. Ak záujemca o chov Emu nemá voľné peniaze na kúpu starších zvierat a zároveň na liaheň, ktorú je tiež bezpodmienečne nutné vlastniť, tak sa musí orientovať na získanie mladšej kategórie. V takom prípade, ale predmetom kúpy a predaja by nemali byť kurčatá pod vekom 6-9 týždňov, pretože ich organizmus je veľmi chúlostivý, zraniteľný a málo adaptibilný na nové chovateľské podmienky. Cena za živý materiál? Tá je v súčasnosti v rovine dohody, a ja verím, že sa určite dohodneme k spokojnosti nás obidvoch. Ešte viac informácií o chove EMU nájdete na stránkach www.spusr.sk.

Zaujímavosti o Emu hnedom:

  • Milé, zvedavé a prítulné zvieratá.
  • Samička znáša vajcia v tmavo zelenej škrupine.
  • Na vajciach sedí samec a počas inkubácie (48-52) dní nežerie, nepije, nejaví záujem o okolie. Posledné roky sa kurčatá častejšie liahnu v inkubátore.
  • Kurčatá v mladom veku poskakujú, vyzerá to akoby tancovali