:: Home  ::O firme  :: Výrobky a produkty  ::Napísali ste nám  ::Kontakt : : Fotogaléria  :: Náš internetový obchod                              

     
Pyrenejský horský pes

Originálny názov plemena : Chin de Montagne des Pyrénées

Krajina pôvodu : Francúzsko

Doba vzniku : Stredovek

Pôvodné využitie : Ochranca stád dobytka

Dnešné využitie : Spoločník

Priemerná dĺžka života : 11 - 12 rokov

Hmotnosť : Psy asi 60 kg Feny asi 45 kg

Výška : Psy: 70 - 80 cm Feny: 65 - 75 cm

 

História: Toto plemeno pochádza z francúzskych Pyrenejí, a oddávna je tu nazývaný "Patou". Vývoj miestnych plemien ovčiarskych a pastevných psov uľahčovala v stredoveku špatná prístupnosť Pyrenejí. Títo veľkí psy boli používaný k ochrane stád dobytka a oviec pred zlodejmi, vlkmi a medveďmi. Pôsobili taktiež ako strážcovia na hradoch, zámkoch a u mestských hradieb. Na ochranu proti útokom vlkov a medveďov nosili tieto psy až 9 cm široký železný obojok, na ktorom boli 3 cm dlhé tŕne. O pôvode tohoto plemena existuje niekoľko teórií. Pre prvú z nich, ktorá hovorí, že pyrenejský horský pes je priamym potomkom tibetskej dogy, neexistujú presvedčivé dôkazy. Druhou teóriou je, že predkovia tohoto psa pochádzajú zo strednej Ázie, možno priamo zo Sibíru, a do juhozápadnej Európy sa dostali spolu s Keltmi. Ďalšia teória vidí v "Patou" blízku príbuznosť so svätobernardským psom a hovorí, že bol do Pyrenejí privedený Rimanmi. Pôvod plemene teda zostáva nejasný, isté však je, že sa jedná o veľmi staré plemeno. V 17. storočí sa "Patou" stal obľúbeným psom francúzskych kráľov a na dvoroch bol veľmi obdivovaný. Až do francúzskej revolúcie plnil tento pes dve úlohy, bol jednak stále strážcom stád pyrenejských pastierov, a taktiež robil spoločnosť šľachticom na ich zámkoch a dvoroch. Vtedy však ešte nešlo o jednotné plemeno, existovalo viacej typov, najčastejšie ich v literatúre rozdeľujú na dve variety, ktoré sú od seba dobre rozlíšiteľné. Čistokrvný chov začal koncom 19. storočia, kedy sa "Patou" v Pyrenejach vyskytoval už len veľmi zriedka. Postupom času totiž stratil svoju hlavnú úlohu - stráženie stád, pretože ich škodcov bolo menej - vlkov a medveďov. Keď sa Pyreneje stali obľúbeným rekreačným miestom, prešiel chov týchto psov do rúk horských vodcov. V roku 1863 bol "Patou" predstavený na prvej francúzskej výstave. V roku 1907 boli vo Francúzsku založené dva kluby, z nich každý si stanovil vlastný štandard. Tento vývoj vtedy nebol pre plemeno nijako priaznivý, ale do chovu zasiahla prvá svetová vojna a spôsobila mu veľkú ranu. Po vojne si však milovníci plemena dali za cieľ systematicky pokračovať v chove. Bol prepracovaný štandard, ale ešte v 30.rokoch 20. storočia neexistoval jednotný názor na veľkosť a farbu srsti. Do chovu taktiež zasiahla i druhá svetová vojna, zaniklo veľa chovateľských staníc. Plemeno však prestálo i túto ranu. Dnes sú kluby pyrenejského horského psa v mnohých európskych štátoch, a taktiež v USA. Do povedomia ľudí sa dostal taktiež vďaka seriálu Bella a Sebastián.

 

Typy: Toto plemeno sa dnes nevyskytuje v žiadnych ďalších variáciách.

 

Všeobecný vzhľad: Pyrenejský horský pes je impozantný, silne stavaný pes, aj cez svoju veľkosť však nepostráda istú eleganciu. Hlava je ľahko klenutá s výrazným tylovým hrboľom a mäkkým stopom. Ňufák je široký, o niečo kratší než hlava, s čiernym nosom. Bystré oči sú skôr malé, majú mandľový tvar, sú posadené ľahko zošikma a majú tmavo jantárovú farbu. Uši sú posadené vo výške očí, sú malé, trojuholníkovitého tvaru, na konci zaoblené, a sú naplocho zvesené pozdĺž hlavy, pri vzrušení sú nesené trochu vyššie. Telo je mierne dlhšie než vyššie, s širokým a dlhým hrudníkom, dlhými, pevným chrbtom, širokým kohútikom, stredne dlhými bedrami a ľahko skoseným zadkom, panva je značne vystúpená. Chvost je dlhý, dosahuje až k pätám, v kľude je nesený dole s koncom zahnutým hore, pri vzrušení je chvost zdvihnutý a krúži nad chrbtom.

Srsť a farba srsti
Srsť je hustá a hladká, dlhá a jemná s veľmi hustou podsadou. Na krku je srsť dlhšia a môže byť ľahko zvlnená, rovnako tak na chvoste, kde tvorí práporce. Na nohavičkách je srsť jemnejšia, plnšia a veľmi hustá. Farba srsti je biela alebo biela so šedým, svetlo žltými alebo oranžovými znakmi na hlave, ušiach a u koreňa chvostu, niekedy sa znaky vyskytujú aj na tele.

 

Povaha: Pyrenejský horský pes má veľmi priateľskú, absolútne bezkonfliktnú povahu. Je to veľmi milý, kľudný a citlivý spoločník.

 

Spoločenská charakteristika:  Celú svoju ľudskú rodinu "Patou" miluje, potrebuje byť neustále v kontaktu s ľuďmi a cítiť ich lásku. Veľmi dobre vychádza taktiež s ostatnými psami, nemá žiadne ambície byť vodcom svorky, takže nedochádza k žiadnym konfliktom. Taktiež s ostatnými zvieratami, aj s mačkami, sa dobre znáša a ľahko sa s nimi skamaráti.

 

Vzťah k deťom: Pre svoju priateľskú a nekonfliktnú povahu je pyrenejský horský pes výborným kamarátom a spoločníkom detí. Miluje je a nikdy by im neublížil.

 

Výchova: Výchova tohoto plemena nie je príliš náročná. Ako u iných je však nutné začať čo najskôr a byť dôsledný, pretože i v tomto prípade sa môžete stretnúť s istou tvrdohlavosťou. Zároveň je však dôležitý citlivý prístup. Pyrenejský horský pes zvládne v určitej miere i zložitejší výcvik.

Držanie:  Hlavnou zásadou pri držaní pyrenejského horského psa je zaistiť mu čo najskôr kontakt s rodinou. Kontakt s majiteľom je veľmi dôležitý pre jeho správny psychický vývoj. V žiadnom prípade nie je tento pes vhodný k trvalému umiesteniu do koterca bez možnosti častého styku so svojím pánom a ostatnými členmi rodiny. Toto plemeno môže byť celoročne ubytované vonku.

Pracovné využitie: V dnešnej dobe nemá pyrenejský horský pes žiadne pracovné využitie, je pokladaný za výborného spoločníka človeka.

 

Pohyb: Pyrenejský horský pes potrebuje dostatok pohybu, a to nie len pri krátkych vychádzkach na vodítku. Mali by ste mu dopriať taktiež dostatok voľného pohybu na čerstvom vzduchu.

 

Starostlivosť: Dlhá biela srsť tohoto psa nevyžaduje žiadnu zvláštnu starostlivosť. Nie je nutné ani časté kúpanie. K údržbe srsti postačí hrebeň, pri česaní nezabudnite na srsť za ušami. K starostlivosti o psa patrí taktiež pravidelná kontrola čistoty uší a prehliadka zubov, či sa na nich netvorí zubný kameň. Pazúriky psa je nutné udržovať krátke.

Strážne využitie: Výborné strážiace schopnosti si pyrenejský horský pes zachoval dodnes. Svoje teritórium veľmi ostražito stráži a taktiež bráni pred nevítanými návštevníkmi.

 

Vhodné športy: Agility

Najčastejšie choroby: Plemeno netrpí žiadnymi dedičnými chorobami.

Zvláštnosti plemena: Za zvláštnosť sa dá u tohoto psa považovať rozdiel v jeho chovaní pri kontakte s majiteľom a pri strážení jeho teritória. Baránok, ktorý, keď je s vami, sa nechá každým pohladiť, sa mení v biely alarm hroziaci vycerenými zubami a hrmotným štekotom, keď sa niekto odváži vstúpiť bez vašej prítomnosti na jeho územie.

 

Príprava na výstavu:Výstavný pes musí byť v kruhu poriadne upravený a vo vrcholnej kondícii. Nutná je znalosť výstavného postoja, výborná ovládateľnosť na vodítku a v neposlednej rade taktiež výborné chovanie psa. Pes musí byť pripravený na dotyk cudzej osoby, pretože rozhodca kontroluje psovi chrup a skus, u samcov prebieha taktiež kontrola semenníkov.

 

Výživa šteňaťa: Šteňatá rastú veľmi rýchle, a je potrebné ich kvalitne kŕmiť. V dobe rastu potrebuje pyrenejský horský pes väčšie množstvo kalcia, jeho nedostatok sa prejavuje krívaní na predné nohy. Prvé príznaky sa dajú napraviť, trvalý nedostatok kalcia sa však môže neskoršie prejaviť v zlom skuse alebo dysplazii panvového kĺbu .

 

Výživa dospelého psa : Kvalita výživy má vplyv aj na dospelého psa. Prejavuje sa na jeho zdravý, kondícii a srsti. Je potrebné vybrať také krmivo, ktoré bude vášmu psovi vyhovovať nie len po stránke chuťovej, ale taktiež ktoré zabezpečí potrebný prísun energie a ďalších zložiek.

 

Výživa starého psa: Pretože sa psom v pozdnejšom veku mení metabolizmus a taktiež sa už toľko nepohybujú, je potrebné prejsť na krmivo vhodné pre seniori. Takéto krmivá majú znížený obsah tukov a proteínov, a ich podávaním sa dá predísť nadváhe a nadmernému zaťažovaniu obličiek.

 

Dôvetok pre budúcich majiteľov: Zaobstaráte si pyrenejského horského psa, budete mať prítulného, nenáročného spoločníka, výborného strážcu a skvelého kamaráta pre celú rodinu.

        

       

        

  

 

Kontakt: EOK Australian Slovakia, s.r.o. Veterná 515/6, 922 02 Krakovany (okres Piešťany), tel.: 0905 855 338 Design: LOCAL MEDIA