:: Home  ::O firme  :: Výrobky a produkty  ::Napísali ste nám  ::Kontakt : : Fotogaléria  :: Náš internetový obchod                              

 
Holandské minikozy

 Trieda: cicavci,

 Rod: párnokopytníci,

 Čeľaď: turovité

 

 HISTÓRIA: Toto najmenšie plemeno kôz sa u nás najskôr chovalo takmer výhradne v zoologických záhradách, v dnešnej dobe ich chovajú  najmä súkromní chovatelia, najčastejšie ako dvojfarebné a trojfarebné.
 

PÔVOD: Ako už sám názov napovedá, pochádza táto kozička z Holandska, i keď v Nemecku býva tiež nazývaná „nemecká zakrpatená“.
 

VZHĽAD: Na rozdiel od druhého u nás chovaného plemena kozy kamerunskej, pôsobí jemnejším a ušľachtilejším dojmom – je menšia s  výškou kohúta 45 cm a hmotnosťou do 25 kg. Na prvý pohľad zaujmú jemné, pekne tvarované, pravidelné, no nie ploché rohy a to pri oboch pohlaviach. Na krku môžu, ale nemusia mať prívesky a rovnaké je to s bradou. Napriek svojej jemnosti je svalnatá, so širším hrudníkom, s väčším bruchom. Pri porovnaní s klasickými veľkými plemenami zaujmú nepomerne krátke končatiny.
 

SRSŤ: Jemná, lesklá, krátka a dobre priliehavá, dlhšia na chrbte (hlavne u capov). Briadku má hlavne cap, niekedy ju máva i vedúca samica v stáde.
 

VÝZNAM: Toto zviera nemá z hľadiska úžitkovosti žiadny hospodársky význam, chová sa pre radosť, ako vynikajúci spoločník na hranie k deťom (svojou inteligenciou a správaním pripomína psa). Holanďanka sa NEDOJÍ, mlieko má výhradne pre potreby kozliatok.
 

NÁROKY NA VÝŽIVU: Holanďanka je nenáročná, postačí jej pastva - na jednu kozu sa počíta s aspoň 300-400 m² plochy na pastvinu, v zime seno, líz. ovos, prípadne špeciálne granule pre ovce a kozy (kŕmna dávka pre jedno zviera je cca 1 kg granúl na mesiac) – podávame koze približne mesiac pred pôrodom a v laktácii hlavne v prípade, že má koza viac kozliat. Sušené pečivo, jablká, kŕmna mrkva, kŕmna repa – podávame každý deň v malom množstve vo forme pochúťky. Samozrejmosťou je každý deň čerstvá čistá voda.
 

NÁROKY NA OŠETROVANIE: Podľa potreby striháme paznechty, pravidelne 2x ročne odčervujeme - najlepšie injekčne aplikovaným prípravkom, ktorý zviera zbaví ako vnútorných, tak i vonkajších parazitov. Cena injekčného preparátu sa pohybuje od 1,- €/pre jedno zviera. Dvakrát ročne prebieha dotované (teda úplne zdarma) očkovanie proti katarálnej horúčke sérotypu 8 a to výhradne pri registrovaných chovoch. Záujemcom o kozliatko preto odporúčame zaregistrovať si svoj chov a podľa zákona je úplne jedno, či budete mať len jednu kozičku alebo kozičiek desať, a tiež je štátu jedno, či chcete pokračovať v chove alebo kozičku budete mať len na hranie pre deti a na spásanie a ozdobu záhrady. Aj jedna kozička už je chov.
 

POVAHA: Individuálna, všeobecne je toto plemeno kľudnej, miernej, dobráckej a prítulnej povahy, je vhodné pre deti - to platí i pre capkov (pokiaľ capa úmyselne nenaučíme dŕcať rohmi). Niekedy sa stáva, že okusujú drevené časti ohrady, preto je vhodné celoročne podávať konáre na okusovanie, kozy z nich olupujú kôru, slabé výhonky konzumujú celé, nie je to zlozvyk - je to ich prirodzená potrava, v prírode tvorí veľkú časť ich jedálnička.
 

POHLAVNÁ DOSPELOSŤ: Dospieva v šiestich mesiacoch. V prípade prítomnosti capka v stáde je známa pohlavná dospelosť aj skoršia a to už vo veku štyroch mesiacov.
 

ROZMNOŽOVANIE: Ruju vyvoláva skracujúci sa jesenný deň, kozliatka sa preto rodia v jarných mesiacoch. V prípade, že máme capka prítomného v stáde, rodia sa kozliatka celoročne, po 145 dennej brezivosti sa rodí väčšinou 1 mláďa, dvojčatá a trojčatá len výnimočne. Je ale známy i prípad štvorčiat a to úspešne prirodzene odchovaný! Približne tri týždne po pôrode je koza opäť pripravená na krytie.
 

VEK KÔZ: Holanďanky sa dožívajú 12 - 15tich rokov.


ZÁPACH CAPKA: Individuálny, toto plemeno je menej cítiť. Do jedného roku nie jen capko cítiť vôbec, potom hlavne na jeseň v období ruje. Hlavné pachové žľazy sú umiestnené na hlave. Cap si zámerne močí na hlavu, aby svoj špecifický pach znásobil a následne ho, otieraním o zadok a pohlavné orgány kozy, naniesol na kozu. Jeho správanie samca v stáde je zvláštne tiež v tom, že si svoje kozy chráni i pred človekom mužského pohlavia a to tak, že buď vydáva sebe vlastné zvuky a keď sa, i napriek tomuto varovaniu, muž votrelec priblíži k rujnej koze moc blízko (nezámerne), pomočí ho. Takto označený muž, ktorý je močom cítiť už zdiaľky, si nabudúce rozmyslí narušovať capovo teritórium ;-))). Mimo ruju si chlapov nevšíma. Capa možno pre potreby domáceho mazlíčka nechať vykastrovať – zápach úplne zmizne. Kastrácia sa prevádza vo veku od 3 týždňov, potom prakticky v akomkoľvek veku. Cena kastrácie sa pohybuje okolo 10,- €. Po kastrácii si capko zachováva svoju inteligenciu a je viac prítulný.
 

USTAJNENIE: Kvalitné suché zimné ustajnenie, od jari do jesene vonkajší výbeh s prístreškom chrániacim pred prievanom, dažďom a snehom. Veľkosť stajne pre jednu kozu je cca 1,5 - 2 m2. Pri novostavbe stajne ako podlahu odporúčame systém vrstvenia kameňov a štrku, tzn. najprv sa vyspáduje pôda pod vlastnou podlahou, do nej sa nasypú kamene o veľkosti 10 - 20 cm (výška tejto vrstvy je 20cm), ďalšiu vrstvu tvorí väčší štrk o veľkosti 5 cm (výška tejto vrstvy je 10 cm), poslednú vrstvu tvorí jemný štrk o veľkosti 1 cm (výška vrstvy je 5 cm). Tento systém sa odporúča preto, že mokré odtečie podlahou von a suché sa jeden krát za týždeň vymetie, alebo zhrabe hrabľami. Podľa potreby potom dopĺňame jemný štrk. Ako súčasť ustajnenia sa tiež osvedčila drevená palanda, na ktorej všetky zvieratá radi spia, na podlahe sa necítia bezpečne, asi kvôli prípadným predátorom. Rozmery tohto priestoru na spanie na jednu kozu sú: 60x60x30 cm (dĺžka x šírka x výška). Do výbehu takto umiestnená palanda tiež nie je úplne od veci, kozám slúži ako výborné pritienenie a spia na nej medzi jednotlivou pastvou. Milujú umelo vytvorenú hromadu z bezpečne poskladaných väčších kameňov, na ktorých sa hrajú a používajú ju ako prírodné škriabadlo, môžu sa použiť i rôzne veľké drevené špalky . Vo výbehu alebo v stajni je dobré umiestniť škriabadlá, aby kozy neničili výbavu. Ako oplotenie odporúčame drôtené lesné pletivo vysoké 150 cm, doplnené jedným prúžkom elektrického ohradníka vo výške 35 - 40 cm, inak ho kozy v tejto výške zničia škriabaním.

 

FARBA: Holandská minikoza sa vyskytuje v čiernom, bielom a čiernobielom, hnedom s čiernym pálením, hnedobielom a trojfarebnom variante.
 

KOZIČKU A NEBO CAPKA?
Tuto otázku si je potrebné dobre rozmyslieť, hlavne keď s chovom nechcete pokračovať. Všeobecne odporúčame kúpiť dve zvieratá, pretože koza je stádové zviera a jedna sama by veľmi trpela, obzvlášť v prípade, že doma nie je celý deň nikto a z práce sa vraciate až neskoro popoludní. Kozička, po dosiahnutí pohlavnej dospelosti a hlavne teda na jeseň, sa bude dožadovať pokrytia a keď v okolí žiadneho capka nezoženiete, bude dopyt a s ním spojené sprievodné správanie (nepríjemné trojdenné usilovné mučanie) pravidelne každé tri týždne opakovať a to počas doby niekoľko mesiacov. Cap bude do roka bezproblémový, po tejto dobe začne zapáchať, ale keď v okolí nie je prítomná žiadna rujná koza, nebo ovca! , je tento zápach akceptovateľný. Kastrovaný capko je pre potreby mazlíčka ideálny a plne spĺňa požiadavku na bezproblémového nesmrdiaceho kamaráta, s ktorým sa nebudete nudiť.

       


 

Kontakt: EOK Australian Slovakia, s.r.o. Veterná 515/6, 922 02 Krakovany (okres Piešťany), tel.: 0905 855 338